Prečo sa oplatí investovať do odvlhčovača pre vnútorný bazén a wellness

Prečo sa oplatí investovať do odvlhčovača pre vnútorný bazén a wellness

Vnútorné bazény alebo wellness spa sú miesta, ktoré mnohí ľudia milujú od kedy poskytujú miesto na relax, pohyb alebo dokonca k zábave s rodinou a priateľmi. Vnútorné bazény si vyžadujú špeciálnu údržbu a starostlivosť a zlá voľba môže viesť k prostrediu, ktoré bude špinavé, nekomfortné  a tiež nezdravé. Pre väčšinu môžu byť náklady spojené s vlastnením vnútorného bazéna alebo wellness veľkou výzvou. Jedným z najlepších spôsobov, ako ušetriť a udržať vnútorný bazén v top kondícií je používať odvlhčovač v okolí tohto miesta.

Prevencia vnútorných poškodení

Keď sa voda zahrieva do stanovenej teploty generuje sa veľké množstvo vodnej pary. Okrem vysokej úrovne vlhkosti si môžete všimnúť stojatú vodu na podlahe, stenách a strope v miestnosti, kde je bazén umiestnený. Tento úkaz môže viesť k vzniku plesni, škvŕn a ďalším formám poškodenia v interiéri, a to nie len v mieste, kde je bazén umiestnený, ale aj v priľahlých miestnostiach.
Dlhotrvajúca vysoká hladina vlhkosti môže spôsobiť hniloba dreva, korózie kovov, poškodeniu farby a oveľa viac. Použitie odvlhčovača vám v dlhodobom horizonte ušetri peniaze, zamedzí možným bezpečnostným rizikám a spraví bazén a wellness atraktívnym.

Zlepšite vnútornú klímu

Príliš veľa vlhkosti môže tiež negatívne ovplyvniť možnosť užiť si váš domáci wellness. Nadmerná vlhkosť môže podporiť problémy s kvalitou ovzdušia, pretrvávajúcou plesňou, škvrnami a baktériami množiacimi sa vo vlhkom prostredí. Vy alebo aj vaši známi môžete zacítiť nepríjemný zápach či dokonca môžu dôjsť k respiračným problémom ako astma a alergia. Vysoká úroveň vlhkosti môže byť vyložene nepríjemná  počas leta a teplejších dní. S odvlhčovačom môžete kultivovať vašu oblasť bazéna. Zaistí to, že zostane zdravá a čistá pre vás a vašich najbližších.

Zníži náklady za energiu

Mnoho bazénových ventilačných systémov prinesie čerstvý vonkajší vzduch k nahradeniu vlhkého vzduchu, ktorý sa hromadí v miestnosti s bazénom. Bohužiaľ, to patrí medzi veľké plytvanie energie, pretože všetok vonkajší vzduch musí byť zahrievaný alebo ochladzovaný k požadovanej izbovej teplote.
Dodatočnou nevýhodou privedenia vonkajšieho vzduchu je zvlášť neúčinné predovšetkým v podnebí, kde je vysoká vonkajšia vlhkosť. Pri inštalácií odvlhčovača môžete ponechať použitý vzduch, ktorý je na správnej teplote. Odvlhčovače ponúkajú špeciálne výhody, ako pre vykurovanie tak aj chladenie.

Stlmí relatívnu teplotu

Počas horúcich dní, odvlhčovanie môže spôsobiť, že vzduch vo vašom spa môže byť chladnejší, aj v prípade udržiavania konštantnej teploty. To preto, že pociťuje zrejmú teplotu skôr ako absolútnu teplotu. Relatívna teplota je ovplyvňovaná faktormi ako je chladný vietor a relatívna vlhkosť vzduchu.
Keď je úroveň vlhkosti vysoká, vaše telo sa nemôže prostredníctvom potenia efektívne ochladiť. Na nižších úrovniach vlhkosti sa môže pot vyparovať, a pretože odparovania je proces chladenia, vaše telo sa cíti chladnejšie. To znamená, že odvlhčovač vám pomôže výrazne ušetriť na letných nákladoch za ochladzovanie.

Uveďte skryté teplo do práce

Zdá sa byť logické, že ak odvlhčovač zníži v lete náklady za chladenie, musí zvýšiť náklady na vykurovanie v zime tým, že vzduch sa zdá chladnejším než je. Avšak používanie odvlhčovača môže tiež pomôcť znížiť náklady na vykurovanie.
Odvlhčovač pôsobí ochladzovaním vzduchu, kým nadmerná vlhkosť nie je nútená ku kondenzácii vzduchu. Tepelná energia sa uvoľňuje, keď sa vodná para kondenzuje do vody, pretože voda v kvapalnom stave znamená nižší energetický stav než vodná para. Táto tepelná energia môže byť zachytená a použitá na ohrievanie vnútorného bazéna, čo v konečnom dôsledku znižuje vaše účty.
odvlhčovač

Vyhodnotenie potrieb odvlhčovača

V prípade, že sa rozhodnete pre výhody využitia odvlhčovača pre vnútorný bazén a wellness je dôležité vybrať správny odvlhčovač k zabezpečeniu správneho výsledku. Veci, ktoré by ste mali zvážiť:

  • Veľkosť bazéna
  • Veľkosť okolitého miesta
  • Typická teplota bazéna, teplota vzduchu a úroveň vlhkosti
  • Prítomnosť kanalizácie pre uloženie automatickej vypúšťacej jednotky

Tieto hľadiska dopomôžu určiť potrebnú veľkosť, výkon a nastavenia, ktoré budete hľadať.

Správna voľba

Premyslite si kde a ako ho budete pravdepodobne používať. Môžete si vybrať z možnosti pripevnenia na stenu, prenosnej jednotky, automaticky vyprázdňovacie odvlhčovače s pripojením hadíc a odvlhčovače, ktoré sa vyprázdňujú manuálne.
Akonáhle sa rozhodnete pre jednotku, ktorú chcete, zvážte faktory ako je energetická účinnosť a cena. Myslíte na to, že môžete od odvlhčovača očakávať roky používania, takže môžete rýchlo získať cenové rozdiely medzi dvoma modelmi.
Nakoniec si nechajte nejaký čas k preskúmaniu neštandardných znakov. Niektoré jednotky majú nezvyčajné možnosti, napríklad práca v teplotách tesne nad bodom mrazu a pod.. Tieto možnosti vám pomôžu získať viac za vaše peniaze.

Údržba odvlhčovača

Podobne ako iné prístroje a zariadenia aj odvlhčovač potrebuje údržbu a potrebnú starostlivosť. Údržba odvlhčovača nie je náročná. Raz ročne je potrebné vyčistiť nádobu, trubky a vymeniť vzduchový filter. Tiež je potrebné nainštalovať vlhkomer. Vlhkomer je zariadenie, ktoré slúži na kontrolu funkčnosti odvlhčovača. Ak budete postupovať podľa týchto jednoduchých krokov, odvlhčovač bude investíciou, ktorá sa oplatí.

Niektorí majitelia vnútorných bazénov a Wellness si  možno myslia, že odvlhčovač je nepotrebný. Avšak z jeho použitím v priebehu rokov ušetríte značné množstvo svojich peňazí. Znížia sa vaše účty za energiu a zabránite poškodeniu interiéru. Vzhľadom na hodnoty, ktoré predstavuje vnútorný bazén, odvlhčovač predstavuje pomerne malý jednorazový náklad zabezpečujúci pohodlné, príjemné a čisté miesto.
V prípade, že uvažujete nad vnútorným bazénom odporúčame prečítať si článok z nášho blogu 3 Dôvody prečo uvažovať nad realizáciou  Interiérového bazéna.

Prezrite si naše ďalšie články

Aký je najvhodnejší vonkajší bazén pre malú záhradu
Stavba bazénov

Aký je najvhodnejší vonkajší bazén pre malú záhradu?

Aký je najvhodnejší vonkajší bazén pre malú záhradu? Pri aktuálnych cenách pozemkov väčšina ľudí, ktorá …

Čítať viac →
3 Dôvody prečo uvažovať nad realizáciou Interiérového Bazéna
Stavba bazénov

3 Dôvody prečo uvažovať nad realizáciou Interiérového Bazéna

Zdá sa to neintuitívne, ale začiatok zimy je ten správny čas na plánovanie výstavby vášho …

Čítať viac →
7 Najčastejších chýb pri rekonštrukcií bazéna
Stavba bazénov

7 Najčastejších chýb pri rekonštrukcii bazéna

Môže existovať niekoľko dôvodov k rekonštrukcii vášho bazéna. Vlastníte svoj bazén už dlhšiu chvíľu a …

Čítať viac →