Najčastejšie kroky k správnemu zazimovaniu Vonkajšieho bazéna

Najčastejšie kroky k správnemu zazimovaniu vonkajšieho bazéna

Koniec roka sa pomaly blíži ku koncu, teploty na teplomery klesajú a s nimi prichádza čas premýšľať nad tým, ako pripraviť vonkajší bazén na vašej záhrade k zimnému spánku. Hlavným účelom zazimovania bazéna je chrániť ho pred poškodením v dôsledku mrznúcej vody. Ďalším dôvodom k správnemu zazimovaniu je udržať bazén čistým pre budúcu sezónu. Článkom Najčastejšie kroky k správnemu zazimovaniu vonkajšieho bazéna sa vám pokúsim priblížiť, na čo všetko je potrebné sa pripraviť a pamätať. Pre tých, ktorý bývajú pozdĺž južných hraníc, sú niektoré s týchto krokov bezpredmetné a pravdepodobne s nimi nikdy neprídu do kontaktu.

Zbavte sa nečistôt

Celý proces začnite odstránením nepotrebného vybavenia (nafukovačky, kolesá, ležadlá) alebo čokoľvek iného čo máte v bazéne alebo jeho okolí. Ak vám nič neprekáža vo voľnom pohybe pustite sa do čistenia. Pokúste sa, aby bol bazén najčistejší ako môže byť. Koľko nad tým strávite času bude zaležať aj, ako ste sa o bazén starali počas celej sezóny. V prípade, že mate spoľahlivý bazénový vysávač a výkonnú filtráciu nebude to žiaden problém. Zamerajte sa na, vyčistenie dna, schodov, stien a samozrejme samotnej vody. Vyčistíte a prepláchnite tiež kôš, filter a skimer. Padol vám do oka nejaký neidentifikovateľný fľak na okraji bazéna? Zbavte sa ho jednoduchým opláchnutím alebo vystriekaním hadicou. Lepšie teraz, ako na jar, kedy sa nečistota usadí.

Upravte vodu správnymi produktami

Ďalším krokom je testovanie a úprava vody v bazéne príslušnou chémiou. Ochráni to bazén pred koróziou a usadzovaním vodného kameňa. Použite testovacie prúžky k zaisteniu správneho pH, zásaditosti a tvrdosti vody. Keďže je dosť pravdepodobne, že pri uzatvorenom bazéne, hodnoty klesnú odporúčame zvýšiť množstvo chémie. Veľmi známa je aj takzvaná úprava Šokom, ktorou dosiahnete vysokú hladinu chlóru. Po znížení hodnôt pridajte algicid. V prípade rozmerovo väčších bazénov musíte počítať s väčším množstvom prípravkou. Prípravky si zaobstaráte u akékoľvek predajcu bazénov. Nezabudnite si pri kúpe prípravkou pozorne prečítať návod a v prípade nejasností si ich konzultovať s predajcom. V prípade, že sa rozhodnete pridať špeciálnu chémiu na zimu, nalejte (rozpustíte) ju prv vo vedra s vodou, a až potom vlejte do bazéna. Pri týchto úkonoch nezabudnite nechať bežať filtráciu!!! Nechcete si predsa poškodiť bazénové vybavenie od chemických látok.

kryt na zazimovanie skimera bazéna

Nás sa to netýka

Na trhu s bazénmi je veľa typov s rôznymi vlastnosťami a technológiami. Niektoré si vyžadujú úplne vypustenie bazéna počas zimných mesiacov, niektoré zase vypustenie pod úroveň technického vybavenia bazéna. V prípade bazénov Magiline nie je potrebné žiadne vypúšťanie, keďže na skimer sa pripevní špeciálne vyrobená doštička (viď obrázok), ktorá zabráni vpusteniu vody do filtrácie. Doštička sa jednoducho zaskrutkuje.

Všade inde musí byť sucho

Keď už ste sa postarali o vodu v bazéne, na rad prichádza voda nachádzajúca sa vo filtrácii, skimeri, tepelnom čerpadle, rúrkach atď.. Proste všade. Mrznúca voda expanduje obrovskou silou, čo môže mať za následok vznik prasklín a rôznych poškodení. Aby ste predišli týmto nepríjemnostiam je potrebné dostať vodu úplne z týchto zariadení preč. V prvom rade je potrebné čerpadlá odpojiť a vypustiť všetku vodu. Odstráňte všetky zátky, ktoré by mohli udržiavať vodu vo vnútri. V prípade, že by ste ich dali späť a dostala by sa tam voda, mohla by zamrznúť a vaše zariadenie by prasklo. Na dôkladne odstránenie aj tých posledných kvapiek použite vzduchový kompresor alebo výkonný domáci vysávač. Na všetkých potrubiach odšrubujte a uvoľníte ventily. Všetky komponenty, ako aj malé časti uložte na jedno suché miesto, aby ste ich nemali potom na jar problém nájsť.

Bez dobrej čiapky to nie je ono

Posledným krokom pre zazimovanie vonkajšieho bazéna je položenie zimného krytu. Použite pevný kryt, ktorý udrží mimo všetky nečistoty a slnečné svetlo. Udrží bazén čistý a zabráni možnému vzniku rias. Ak sa chystáte použiť svoj starý kryt, pre istotu nezabudnite skontrolovať, či nie je náhodou poškodený. V dnešnej dobe je na trhu mnoho rôznych druhov krytov, preto je najlepším spôsobom prečítanie si užívateľského manuálu.
V prípade, že si aj po prečítaní tohto článku, nie ste istý či zazimovanie vášho bazéna dokážete vykonať sami dôkladne a správne, odporúčame vám najať si špecializovanú spoločnosť. Predovšetkým, keď máte bazén prvú sezónu a predtým ste o zazimovaní bazéna, len počuli. Ak nespravíte zazimovanie správne, riskujete popraskanie a poškodenie spomínaných komponentov. V konečnom dôsledku to môže byť pre vás veľmi nákladné opraviť.

Prezrite si naše ďalšie články

3 výhody plávania v slanej alebo soľnej vode
Rady, tipy a triky

3 Výhody plávania v slanej alebo soľnej vode

O liečebných účinkoch slanej alebo soľnej vody bolo popísaných už zopár článkov. Rozhodol som sa …

Čítať viac →
Pôvod vzniku bazénov
Údržba bazénov

Pôvod vzniku bazénov

Najstaršia verejná vodná nádrž v starovekých dobách sa prezentovala netypickým názvom „Veľký kúpeľ“, ktorý sa v tých …

Čítať viac →
5 základných postupov ako vyriešiť súboj Bazén do zeme vs Podzemná voda
Stavba bazénov

5 základných postupov ako vyriešiť súboj Bazén do zeme vs Podzemná voda

Tento článok nadväzuje na článok Najčastejšie otázky spojené s vyhĺbením jamy pre zapustené bazény, v …

Čítať viac →