Ako rozpoznať, ošetriť a odstrániť riasy vo vašom bazéne

Ako rozpoznať, ošetriť a odstrániť riasy vo vašom bazéne

Plánujete otvorenie novej sezóny veľkou pool párty, ale pri pohľade na vodu vo vašom bazéne ostanete stáť, ako prikovaný? Máte neustále vodu tmavších farieb v bazéne, bez ohľadu na to čo robíte? Je pravdepodobné, že k vám na návštevu zavítali bez pozvania riasy! Pre majiteľov bazénov môžu byť riasy veľkým problémom. So zvyšovaním teploty v priebehu nasledujúcich mesiacov, rovnako ako aj nevyváženosti bazénových prípravkov, môžu byť riasy pre vás veľkým problémom. V tomto článku si niečo povieme, ako rozpoznať, ošetriť a odstrániť riasy vo vašom bazéne. Taktiež si preberieme rôzne druhy rias, a ako sa s každou z nich vysporiadať.

Poznajte svojho nepriateľa

Riasy sú jednobunková rastlinná forma. Využívajú proces fotosyntézy na výrobu vlastnej potravy a vyskytujú sa vo veľmi širokej škále farieb a tvaru prispôsobiteľnému takmer akémukoľvek stavu. Vzhľadom k ich mikroskopickej veľkosti je ich skoro nemožné spozorovať voľným okom. V obľube rastú v teplej, tmavej nedenzifikovanej vode.

Druhy rias

Zelené riasy

Patria medzi najčastejšiu formu rias v zapustených bazénoch. Zelené riasy (líšia sa vo farbe od modrozelenej, žltozelenej až k tmavozelenej) môžu byť voľne plávajúce vo vode alebo visiace na stene (zelené škvrny).
Ošetrenie: Zanalyzujte správne vodu k zaisteniu pH na správnej úrovni a rovnováhe. Bazény ošetrené chlórom by mali byť dôkladne kefované, potom šokované chlórom. Tiež možno pridať algicídny prípravok. Pokračujte kontrolou filtrácie bazéna, počas ktoréj zabezpečíte vhodný prietok vody. Možno budete tento proces opakovať niekoľko krát s cieľom úplne odstrániť riasy.

Čierne riasy

Čierne riasy (v skutočnosti modrozelené riasy) sa tvoria v prasklinách a trhlinách bazénových povrchov. Zvyčajne nájdeme čierne riasy rastúce v tienistých miestach bazéna. Čierne riasy sú typické pre betónové a murované bazény, kvôli ich nerovnomernému povrchu. Je to zapríčinené hlavne vrstvou, ktorá ju tvorí nepriepustnou k normálnej úrovni chlóru. Obvykle tieto riasy nemajú žiadny vplyv na čistotu vody, ale na povrchu bazéna sú spozorovateľné čierne škvrny.
Ošetrenie: Vodu správne zanalyzujte a vyvážte. Pred a počas ošetrenia musia byť riasy dôkladne kefované, aby sa „násilím otvorili“ vrstvy slizu. V opačnom prípade by tento kritický krok zabránil ošetreniu. Šokujte bazén agresívne a pokračujte kefovaním rias. Pridajte značné množstvo algicídného prípravku.

Horčicové riasy

Horčicové riasy sú chlórovo-odolné formy zelených rias (žlto zelenej až hnedej farby). Často sa podobajú nečistote alebo piesku na dne alebo stranách bazéna.
Ošetrenie: Rovnako, ako čierne riasy
renovácia bazéna v žiline

Využite slabiny protivníka

Najlepší spôsob, ako eliminovať riasy je prostredníctvom prevencie! Všetkým naším zákazníkom odporúčame používať elektrolýzu na výrobu slanej vody. Dôvodom je produkcia konzistentného zdroja prírodného chlóru, ktorý je v bazéne po celý čas. S určitosťou vám pomôžu aj niektoré ďalšie metódy prevencie, s ktorými riasy nebudú počítať.

  • udržujte čisté steny a dno bazéna kefovaním štandardnou kefou pripevnenou na teleskopickú tyč
  • vysávajte bazén minimálne raz až dvakrát týždenne
  • prezrite hladinu bazéna každý deň
  • kontrolujte hodnotu pH (7,4-7,6)
  • používajte filtráciu tak často, ako je potrebné
  • alkalita by mala byť medzi 100 až 150 mg/L
  • obsah chlóru 3 mg/L
  • môžete týždenne použiť dávku algicídneho prípravku

Zaútočte

Ak ste zanedbali prevenciu potom sa budete musieť pustiť do priamo do boja s riasami. Najvhodnejší čas na útok proti riasám je za súmraku alebo v nočných hodinách. Umožní to najefektívnejší chlórový šok. Pri manipulácií s veľmi koncentrovaným chlórovým roztokom si oblečte staré veci, rukavice a ochranné okuliare. Staré oblečenie a ochrana je potrebná v prípade, že by ste sa pooblievali. Zapnite filtračný systém a odoberte časovač (ak ho máte). Napľňte vedro s teplou vodou a nasypte opatrne len 1 kg chlórnanu vápenáteho. Pomaly premiešajte roztok dreveným miešadlom. Vezmite roztok a pomaly rozlejte okolo bazéna. Tieto kroky opakujte pokiaľ neminiete roztok. Nechajte bazén spustený počas celej noci a skontrolujte ju druhý deň. Ak má voda jemne kalnú modrú farbu, úspešne ste zničili riasy. Úplne čistú vodu docielite pustenou filtráciou a čerpadlom. Bazénová Filtrácia NFX od Magiline filtruje častice od 15 mikrónov a cirkuluje vodu 3-5x rýchlejšie, čo veľmi významne znižuje možnosť výskytu rias všeobecne.
Je potrebné udržiavať váš bazén v dobrom stave a nezábudať na slovíčko prevencia. Sme vždycky očarení, ako veľa majiteľov bazénov si myslí, že riasy sú „štandardnou„ súčasťou výbavy bazéna. To však nie je prípad našich zákazníkov, ktorí nikdy riasy v ich bazéne nevideli. Hlavným dôvodom je používanie elektrolýzi a automaticky systém na úpravu vody, ktorý taktiež zabezpečí majiteľovi bazéna odísť na niekoľko dni bez toho, aby bol znepokojený, čo sa môže stať s bazénom, ale naopak v pokoji sa vrátiť do kryštálovo jasnej vody a hlavne bez rias 🙂

Prezrite si naše ďalšie články

Návšteva PISCINES MAGILINE Troyes 2015
Novinky

Návšteva PISCINES MAGILINE Troyes 2015

V termíne 14-16.12.2015 sme sa zúčastnili školenia v centrále Piscines Magiline vo Francúzskom meste Troyes. Chceli by …

Čítať viac →
33 dôvodov prečo si zaobstarať zapustený bazén
Údržba bazénov

33 dôvodov prečo si zaobstarať zapustený bazén

Takže toto nebude typický článok, ale chcel som prísť so zoznamom toľkých dôvodov ako je …

Čítať viac →
S akými nákladmi je potrebné počítať pri kúpe vnútorného bazéna
Stavba bazénov

S akými nákladmi je potrebné počítať pri kúpe vnútorného bazéna

Pri zvažovaní kúpy bazéna vidí mnoho ľudí najväčšiu prekážku v tom, že nedokážu bazén plnohodnotne …

Čítať viac →