Často kladené otázky

Bazénové okraje a terasa

Zvolenie vhodného materiálu závisí od mnohých faktorov. Okrem okolitého terénu, dostupného priestoru, rozpočtu, vyťaženosti miesta aj času a úsilia koľko chcete venovať starostlivosti a údržbe.
Áno. Hoci vo väčšine času sú neškodné, majú schopnosť premiestňovať veľké množstvo piesku. Spôsobia tým, že dlažba môže klesnúť. Pri použití komerčných prípravkou na odstránenie mravcov si ho prv otestujte na malom kúsku, aby nedošlo k vyblednutiu dlažby.

Nepoužívajte žiaden typ kyselín, ktorý by ste použili na hlinené tehly domov. Vždy sa snažte miesto so škvrnou prv drhnúť s kefou (špongiou) a prípravkom na čistenie riadov. V prípade, že škvrna pretrváva spoločnosť, od ktorej máte podlahu by na základe vzorky mala nájsť bezpečné riešenie. Ak však všetko zlyhá pamätajte, že miesto so škvrnami môžete jednoducho nahradiť novými dlaždičkami.

Pokryte miesta pri bazéne s najčastejšou “premávkou” s proti šmykovou podlahou k prevencii proti opotrebeniu. Nepoužívajte kovový nábytok v blízkosti terasy. Hrdzavé škvrny z kovových stoličiek ju môžu pošpiniť Pravidelnejšie čistite terasu (hlavne od rôznych škvŕn) Udržujte terasu čistú bez prečnievaných konárov stromov. Spadnuté lístie a plody môžu na nej zanechať škvrny. Rovnako sa vyhnite rozsypaniu umelého hnojiva. Hnojivo obsahuje železo, ktoré môže zanechať ťažko odstrániteľné oranžové škvrny.

Bezpečnosť

Bezpečnostné bazénové ploty môžu byť vyrobené z rôznych materiálov, vrátane dreva, železa a vynilu a taktiež sú k dispozícií v mnohých farbách. Niektoré moduly oplotenia sú transparentné a udržiavajú jasný a čistý výhľad. Ak by ste boli skutočne znepokojený z estetického vplyvu na vašom dvore, môžete zvážiť použitie odstrániteľného plotu. Ide hlavne o bezpečnosť.

Pár bezpečnostných pravidiel by ste mali mať vždy na pamäti:

Nikdy nenechávajte bazén prázdny dlhšiu dobu.
V prípade, že máte v okolí bazéna bezpečnostné bariéry, nenechávajte ich otvorené. Taktiež uprednostníte samo-uzatváracie dvere na všetkých vchodoch do vašej záhrady.
Ak zbadáte príliš svetlú vodu v bazéne zavolajte ihneď profesionálnu spoločnosť.
Uistite sa, že izolátory sú správne nainštalované v časovačoch.
Nikdy nenechajte dieťa pri bazéne bez dozoru!

Udržujte záchranárske pomôcky buď priamo v bazéne alebo priamo pri bazéne. Mali by ste mať minimálne niektorú z pomôcok: záchrannú vestu, nafukovacie koleso, bezpečnostné lano alebo dlhú palicu.
Lekárnička prispôsobená pre mimoriadnu situáciu pri bazéne by mala obsahovať: príručku prvej pomoci, pomôcky na ošetrenie rán a modrín a očné kvapky pre podráždenie chlórom. Uchovajte lekárničku na chladnom a suchom mieste v blízkosti bazéna.
Jednou z ďalších možností pre lepšiu bezpečnosť je inštalácia alarmového systému. Môžete nainštalovať alarmy na všetky dvere vedúce k bazénu. Môže to zahŕňať sklenené steny a dvere vedúce na terasu a akýkoľvek iný vstup a výstup okolo miesta s bazénom. Tento typ produktu pre detskú bezpečnosť vás môže ubezpečiť ak by boli dvere nečakane otvorené a môžu zabrániť potenciálne životu ohrozujúcim situáciám.
Na čistenie bazéna to nebude mať vôbec žiaden vplyv, keďže sieť sa pripevní približne 15cm nad hladinu bazéna. V skutočnosti bezpečnostná bazénová sieť nebude mať vplyv ani na plávajúci bazénový chlorinátor.
Bezpečnostná bazénová sieť je napnutá nad bazénom a pripevnená k podlahe. Ak dieťa spadne do bazéna, systém sieťky ho udrží suché. Oká na sieťke sú dostatočne malé, čo zabezpečí, že sa cez nie nedostane hlava ani telo batoľaťa.
Samozrejme bezpečnostnú bariéru si môžete zaobstarať. Odporúča sa hlavne pre rodiny s malými deťmi a taktiež ako ochrana pred domácimi zvieratami.

Uistite sa, že bazénové prekrytie je úplne odstránené predtým ako vstupujete do bazéna. Čiastočne odkryté prekrytie môže byť veľmi nebezpečné pre deti, ktoré sa môžu zachytiť pod krytom. Uistite sa, že úplne a bezpečne upevníte kryt na hornej časti bazéna, aby nedošlo k ohrozeniu.

Chémia

Vo všeobecnosti platí, čím tmavšia, tým lepšia. Čierna dodá bazénu vzhľad “lagúny”, avšak sú ľudia, ktorým sa takýto vzhľad nepáči. Nevýhodou čiernej je, že ak sa o bazén príkladne nestaráte môžete skončiť s čiernymi riasami. Je ich ťažké vidieť na čiernom povrchu. Ďalším dôvodom je, že ak si nedávate pozor pri aplikovaní bazénovej chémie môžete za pár rokov skončiť v dôsledku nahromadenia vápnika s bielym bazénom.

Bežnú úprava šokom je potrebná k zničeniu vodných znečistení, ktoré znižujú účinnosť dezinfekčných prostriedkov alebo sanizátora. Kontaminanty ako sprej na vlasy, opaľovacie oleje, kozmetika a ďalšie organické materiály reagujú s chlórom. Spôsobujú podráždenie očí a kože a nepríjemný zápach chlóru. Ak dôjde k tomuto problému veľmi často sa za dôvod uvádza nadmerné množstvo chlóru. Čo je nesprávne.

Tieto nepríjemné podmienky ukazujú, že s vodou v bazéne sa nesprávne zaobchádzalo. Častou príčinou je vysoká úroveň chloraminov. Tie vznikajú pri zlúčení chlóru s telovým mliekom, potením, močom a inými nečistotmy, ktoré sa dostanú do bazéna.

Na rozdiel od toho čo si väčšina ľudí myslí, silné chemický zápach nie je ukazovateľom príliš veľkého množstva chlóru v bazéne. V skutočnosti môže bazén potrebovať ďalšie ošetrenie chlórom k zbaveniu sa chloraminov a dezinfekcie vody.

Áno. Chlór je bezpečný ak ho používate podľa návodu na obale schváleného ministerstvom životného prostredia. Koncentrácia chlóru v odporúčanom rozmedzí pre vodu v bazéne nepredstavuje žiadne známe bazénové riziká. Chlór sa k dezinfekcii bezpečne a úspešne používa už viac ako 100 rokov. Väčšina verejných bazénov a 9 z 10 súkromných  bazénov je dezinfikovaných chlórom.

V prvom rade by ste mali skontrolovať dátum vypršania platnosti na všetkých produktoch bazénovej chémie. Všetkým, ktorým vypršala platnosť by ste mali vyradiť a nahradiť novými. Nikdy nevyhadzujte chemikálie do odpadu v domácnosti alebo nevylievajte kanalizáciou, pokiaľ nie sú riadne upravené vodou. Nikdy nelejte chemikálie do toalety ak vedie do septickej nádrže. Vždy si na začiatok novej sezóny naplánujte kúpu nových chemikálií.

Všeobecne je bezpečne používať bazén potom, ako sa chémia rozptýli po celom bazéne. Zvyčajne 15 minút až 1 hodina. Ak šokujete bazén počkajte pokiaľ koncentrácia chlóru klesne na požadovanú úroveň.

Vo väčšine prípadov sa po obvode bazéna umiestni dlažba. Ide o povrch, ktorý sa ľahko čistí. Existuje mnoho dostupných čistiacich produktov, ktoré sú aplikovateľné s čistiacimi špongiami alebo kefami. Nepoužívajte abrazívne (drsné) čistiace prostriedky.

Môžete sa tiež pokúsiť častejšie čistiť vnútro skimera. Môžete použiť enzýmové produkty, ktoré odstraňujú olej, pleťové vody a organické látky vo vode bazéna alebo výrivke.

Chlór v bazénoch ničí zárodky baktérií, ktoré môžu spôsobiť ľuďom zdravotné problémy. Vyžaduje si to však určitý čas. Chlór v riadne vydenzifikovaných bazénoch zničí väčšinu baktérií, ktoré môžu spôsobiť ochorenie v priebehu niekoľkých minút. Avšak, môže trvať dlhšie zničiť  niektoré parazity, ako napríklad Cryptosporidium, ktorý môže prežiť aj niekoľko dni v riadne dezinfikovanom bazéne.

Veľa vecí môže tiež znížiť hladinu chlóru vo vode. Ide hlavne o slnečné žiarenie, nečistoty, odpad a rôznych látok z ľudského tela. Správne zdravotné návyky a dobrá hygiena sú nevyhnutné k ochrane vás a vašej rodiny a dopomôžu k vzniku zárodkov baktérii v bazéne.

Filtrácia

Veľkosť filtrácie a filtra sa určuje podľa množstva vody v bazéne. Hlavnou úlohou akéhokoľvek filtračného systému je schopnosť prefiltrovať všetku vodu v bazéne aspoň raz denne.

Rozdiel medzi filtráciou FX30 a FX40 je v prefiltrovaní množstva vody za hodinu. Pri väčších bazénoch (napr. 10x6m) je potrebné prefiltrovať väčšie množstvo vody a preto sa odporúča filtrácia FX40, ktorá je výkonnejšia. Pri väčšom bazéne by filtrácia s FX 30 trvala časovo dlhšie.

Spoločnosť Magiline používa vlastnú patentovanú kartušovú filtráciu FX30 alebo FX40. V prípade záujmu je možnosť inštalácie aj pieskovej filtrácie.

  • 3-5 krát rýchlejšia s 3-5 krát nižšou spotrebou – prietok 32m3/h (piesková 21 m3/h)
  • Úspora el. energie pri každom filtrovaní viac ako 30% za 1 filtrovanie
  • Čistenie častíc od 15 mikrónov (piesková od 50 mikrónov) = menšie použitie chemických prostriedkov
  • Filtrácia bazéna integrovaná do štruktúry: nie zvonku, aby kazila vzhľad vašej záhrady
  • Technický priestor zabudovaný do čerpadla (nepotrebujete špeciálne vyhotovený technický priestor, ktorý by zdeformoval záhradu)
  • Filtrácia prebieha v uzatvorenom kruhu = úspory nákladov na el. energiu a na čistiace prostriedky (zvyčajné filtre si vyžadujú vypúšťanie 2 m3 vody raz týždenne)
  • Žiadne vypúšťanie do kanalizácie a odpadová voda
  • Čerpadlo je chladené vodou = nízka hladina hluku
  • Pred-inštalovaná prípojka na čistiaceho robota/na odsávanie (nie je potrebné kupovať ďalšie prvky)
  • Záruka na motor filtrácie 3 roky!

Okolie

Je dobrý nápad vyhnúť sa stromom, ktoré môžu mať korene so širokým dosahom. Tie môžu poškodiť bazén, čo môžu mať za následok nákladné opravy. Ak máte pocit, že musíte mať na záhrade stromy, ktoré sú potenciálne nebezpečné alebo by mohli zapríčiniť problémy s údržbou zasaďte ich najmenej 3m od okraja bazéne. Vyhnete sa tak možným problémom.

Nadšený amatér s primeranými zručnosťami by mohol jednoducho vyriešiť mnoho otázok s úpravou svojej záhrady. Avšak vyškolený odborník bude vedieť aký materiál je vhodné použiť, ktoré sadenice sú vhodné pre vaše prostredie a hlavne ako čo najviac vyťažiť z vášho vonkajšieho priestoru. Skúsený záhradník dokáže presne odhadnúť projekt, predvídať problémy a tým znížiť náklady a meškanie.

Automatický zavlažovací systém je vhodný najmä pre tých, ktorí cestujú. Ak ho správne nainštalujete a naprogramujete automatický zavlažovací systém vám ušetri veľa peňazí a pomôže k ochrane vody. Automatický zavlažovací systém je možné naprogramovať tak, aby vypúšťal presnejšie množstvo vody v cielenej oblasti, ktoré podporí ochranu vody.

Najlepší čas na vodu pre trávnik je medzi súmrakom a úsvitom v závislosti na nočných teplotách. Polievanie v tomto čase umožňuje trávniku absorbovať väčšinu vody bez odparovania. Nepolievajte vodu počas horúcej časti dňa.

Zavlažovanie by ste mali pravidelne kontrolovať, aby ste sa ubezpečili, že všetky komponenty sú správne. Pred zimou je potrebné zavlažovací systém vypustiť, aby sa zabránilo poškodeniu mrazom.

Ak nájdete rastúcu burinu na vašej zámkovej dlažbe existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť. Môžete použiť prípravok na odstránenie buriny, ale predtým ho otestujte na malom  priestore, aby ste si overili, že nevytvára žiadne škvrny. Môžete ju tiež odstrániť ručne alebo pomocou nástroja na odstraňovanie buriny. Výhodné by mohlo byť pozdvihnutie podlahy a odstránenie všetkých koreňov s následným uložením späť na miesto.

Veľké stromy by sa nemali nikdy použiť v blízkosti bazéna. Namiesto toho nainštalujte altánok alebo pergolu na západnom okraji bazéna. Živý plot môže tiež dopomôcť k pridaniu ďalšieho tieňa.

Dĺžka trávnych stebiel závisí od druhu trávnika. Mala by byť počas celej sezóny rovnaká. Rekreačný trávnik koste na výšku asi 3 cm. Okrasné trávniky sú nižšie, s dĺžkou stebiel 1,2 – 2 cm. V horúcich mesiacoch je dobré nechať trávu vyššiu, aby trávnik nepreschol. Výška kosenia závisí samozrejme aj od druhu použitej trávnej zmesi. Snažte sa však neskracovať trávnik o viac ako jednu tretinu.

Ak kosíte veľmi často, povedzme každé dva až tri dni, pokosenú trávu nemusíte nutne zbierať. Drobné čiastočky trávy sa zapracujú do trávnika a pôsobia ako hnojivo.

Podľa Slovenskej komory architektov záhradní a krajinní architekti vykonávajú prieskum, poradenstvo, plánovanie, projektovanie a správu krajiny a to v zastavanom aj nezastavanom území vrátane jej ochrany pri rešpektovaní udržateľného vývoja. Pre profesiu záhradného a krajinného architekta je vyžadované vzdelanie v obore záhradnej a krajinnej architektúry.

Odborníci vo výstavbe bazénov dokážu postaviť kvalitný bazén na pozemkoch rôznych veľkostí a tvarov. Budete prekvapený inovatívnymi riešeniami, ktoré môžu premeniť vaše sny na krásny záhradný rezort. Predtým než sa vzdáte predstavy o kúpaní v bazéne na vašom malom pozemku alebo svahovitom umiestnení, obráťte sa na bazénových odborníkov.

Rovnako ako pri bazénoch aj pri úprave záhrady môže byť cena rôzna. Váš výber dlažby, paluboviek, zavlažovacích systémov, vodných nádrží a rastlín môže mať obrovský vplyv na celkové náklady projektu.

Uložte mulčovaciu kôru pod strom. Vyzdobte priestor s záhradnými kvetináčmi. Ak vám opäť rozkope mulčovaciu kôru budete ju musieť nahradiť. V dlhodobom horizonte je to lepší spôsob a menej práce ako pestovať rastliny v tejto časti. Ak vyberiete vhodné rastliny do kvetináčov, uistite sa, že nie sú jedovaté pre psov.

Kameň vo vašej skalke je len výstavný zlomok masívnej podzemnej formácie. K dosiahnutiu vzhľadu prírodného kameňa, každý z kameňov by sa mal javiť pevne uzemnený. Každý z kameňov by sa mal taktiež javiť spojený k najbližšiemu susedovi oddelení iba štrbinami,v ktorých budú rastúce rastliny.

Podobne ako v prírode držte sa ďalej od stiesnených kamenných vzorov a rovnomernom rozložení. Namiesto toho sa snažte o náhodovosť vo vašej záhradnej skalke. Masívna skupina kameňov tu, menšie skupiny tam a medzi nimi miesta s mulčovacou kôrov. Usporiadanie je zásadné pre dosiahnutie vzhľadu prírodného kameňa.

Nie. Obsah chlóru vo vode je minimálny a preto sa nemusíte báť ublíženiu zelene v blízkom okolí bazéna. Je veľmi podobná vode s ktorou si zalievate svoju zeleň v záhrade.

Slaná voda

V prvom rade treba povedať, že bazény so slanou vodou nie sú bez chémie a chlóru. Slaná voda nie je schopná poskytnúť žiadnu hygienu pre vodu v bazéne bez elektrolýzy. Pri elektrolýze roztoku chloridu sodného vzniká hydroxid sodný, vodík a chlór. Keďže vzniká hydroxid sodný, ktorý je zásaditý, zvyšuje sa pH vody. Voda sa stáva zásaditou, a na dosiahnutie pH hodnoty 7,4 sa automaticky dávkuje pH-, čo je kyselina chlorovodíková.

Elektrolýza pracuje na princípe elektrolytického rozkladu roztoku soli. Tak na začiatok, keď je bazén napustený, dosypeme podľa objemu vody v bazéne 6 až 10 vriec 25kg soli, ktoré vydržia celú sezónu. Kedže elektrolýzu dopredu naprogramujeme, zákazník už soľ počas sezóny nedosypuje, lebo všetko robí automat. Pri spustení bazéna po zime, zmeriame obsah soli v bazéne a dosypeme približne 1 vrece 25 kg soli. Prostredníctvom tohto popisu môžeme skonštatovať, že ide o najekonomickejší systém úpravy bazénovej vody vhodný pre všetky druhy bazénov.

Štruktúra

Štruktúra bazéna je vyrobená zo vstrekovaného polypropylénu. 80% štruktúry je vytvorených z vybraných, roztriedených a recyklačných materiálov.

Tvar voštiny, je veľmi dobre tepelne izolovaná a využíva len toľko železobetónu koľko je potrebné Jeden monoblok pevný ako vodná nádrž, most alebo tunel Pri spodnej vode (napr. záplavy) nehrozí poškodenie štruktúry Neprepúšťa vlhkosť (odolná voči hnilobe a korózií) Sebe-stabilizačná bez toho, aby ju bolo nutné poprieť alebo vystužiť Bazénové schody a technické komponenty integrované priamo do štruktúry Možnosť pripojenia terasy k štruktúre (záhrada zostane nepoškodená, keďže sa okolo bazéna vykope len 15 cm a nie 1m alebo viac ako pri ostatných stavebných technikách) Záruka na štruktúru 30 rokov!

Bazén Magiline je možné vyskladať od rozmeru 3x2m po rozmer 16x8m. Debniace panely je možné vyrobiť s odchýlkou o 0,33m, čo v skutočnosti znamená, že si môžete nechať vyskladať bazén v rozmere napríklad 7,66×3,33m.

Údržba

Vyparovanie vody z bazéna môžete merať vedrovým testom. Umiestnite vedro na druhý schod bazéna a naplňte ho tak, aby zodpovedal hladine vody v bazéne. Pre udržanie vedra na mieste budete pravdepodobne musieť použiť betónovú kocku, predtým ako napĺnite vedro vodou. V priebehu 2-3 dní vedro stratí vodu vyžarovaním a získa vodu z dažďových zrážok v rovnakom pomere ako váš bazén! Ak počas tejto doby nedôjde k žiadnemu preplachovaniu a striekaniu, ak hladina bazéna klesne viac než úroveň vedra potom to môže znamenať vytekanie.

V prvom rade je potrebné, aby ste si kúpili hrable na lístie. Používajú sa taktiež chemické produkty, ktoré sa používajú aby udržali napätie povrchu vysoké, prenášajúc malé nečistoty na kraj bazéna. Ďalším možným problémom môže byť skimer. Uistite sa, že správne funguje, čo môže vytvoriť “vodopád” v skimeri koša. Tiež skontrolujte, či hladina vody nie je vysoká a tým nad otvorom skimera. Tiež zabezpečte orezanie niektorých stromov a kríkov v blízkosti bazéna.

Nie. Bazény môžu lepšie zvládať teplé počasie, keď sú čiastočne naplnené vodou. Vyprázdnený bazén môže prasknúť kvôli tlaku zo strany podzemných vôd.

Ak chcete využívať bazén iba počas horúcich dní, potom tepelné čerpadlo nepotrebujete. Avšak, ak by ste si chceli predĺžiť kopaciu sezónu, mali by ste nad tepelným čerpadlom uvažovať. Solárny systém môže predĺžiť plaveckú sezónu, ale neohreje váš bazén celoročne. Plynové alebo iné palivové ohrievače môžu byť alternatívou, ktorá môže poskytnúť celoročné plávanie.

Všeobecne

Veľkosť a typ bazéna určí, akú budete potrebovať filtráciu a typ skimera. Existuje množstvo rôznych typov bazénových vysávačov, tepelných čerpadiel a rôznych ďalších komponentov a prípravkov. Nebojte sa spraviť  vlastný prieskum, ale ak ste našli predajcu, ktorému môžete dôverovať máte istotu, že vám odporúči to najlepšie pre vás a váš bazén.

V prvom rade je našou snahou sa stretnúť so zákazníkom a vysvetliť mu celý princíp realizácie, technológie a všetkých ďalších možností, ktoré ponúkajú bazény Magiline. Našou výhodou je, že vieme zákazníkovi ponúknuť rôzne varianty a doplnky na mieru vhodné pre neho a jeho rodinu.

Cena bazénov závisí hlavne od faktorov ako:

  • veľkosť (rozmer)
  • tvar (obdĺžnik, kocka, atypický tvar atď.)
  • doplnkové príslušenstvo (schody, elektrolýza, atď.)
  • tvar bazénového dna (rovné, lyžičkové, atď.)
  • aktuálna mesačná akcia (napr. 50% zľava na protiprúd)

azény Magiline sú 100%-ným Francúzskym výrobkom. Sú na trhu jedinečné  a vedia poskytnúť nadštandardné riešenie s mnohými výhodami, ktoré sadne každému zákazníkovi na mieru podľa jeho predstáv (tvar, veľkosť, šírka atď.). Komponenty sa vyvíjajú a vyrábajú samostatne. Zaisťuje to, že všetky diely dokonale a optimálne do seba zapadajú, čo pre našich zákazníkov znamená bezpečnosť a dlhú životnosť bazénov. Taktiež ide o takmer samočistiace a bezúdržbové bazény. Viac info na www.magilinebazeny.sk 

Medzi hlavné komponenty doplnkového príslušenstva, z ktorých si môžete vybrať patria:

Pre kúpu bazéna Magiline zvyčajne používame tento postup splátok.

splátka – 30% po záväznom objednaní bazéna
splátka – 30% po dodaní bazéna
splátka – 30% po zabetónovaní bazéna
splátka – 10% pred spustením všetkých komponentov
V prípade dohody sa tieto podmienky môžu upraviť a zmeniť.

Súčasťou štandardnej výbavy bazéna je:

  • Polypropylénové debniace panely (štruktúra bazéna)
  • Nerezový rebrík
  • Bazénová fólia vyrobená na mieru
  • Filtrácia FX
  • Okrajové kamene 50x,30 cm
  • Ecotech – penová vrstva pod fóliu
  • Neolight – biele svetlo (počet kusov podľa rozmeru)
  • Odsávací systém pre prisatie bazénovej fólie
  • Nádoba na čistenie filtra
  • Čistiaci roztok na čistenie filtra
  • Štartovacia bazénová fólia
  • Sieťka pre povrchové nečistoty
  • Testery (ph, chlór, soľ)
  • Teplomer

Výstavba

Podobne ako vyberať farbu pre steny vo vašom dome, aj výber vzoru fólie je osobná voľba. Mnoho vzorov bazénovej fólie je dostupných k tomu, aby vyhovelo vašim dekoračným preferenciám.

Opýtajte sa seba samého. Aké farby budú v okolí bazéna? Farba bazénových okrajov, terasy, domu, záhradného nábytku sú dôležitými aspektmi pri výbere vzoru, ktorý nadväzuje na vašu záhradnú dekoráciu. V konečnom dôsledku výber “najlepšieho vzoru” je možnosťou k  návrhu bazéna podľa vášho osobného vkusu.

Vo všeobecnosti platí, čím tmavšia, tým lepšia. Čierna dodá bazénu vzhľad “lagúny”, avšak sú ľudia, ktorým sa takýto vzhľad nepáči. Nevýhodou čiernej je, že ak sa o bazén príkladne nestaráte môžete skončiť s čiernymi riasami. Je ich ťažké vidieť na čiernom povrchu. Ďalším dôvodom je, že ak si nedávate pozor pri aplikovaní bazénovej chémie môžete za pár rokov skončiť v dôsledku nahromadenia vápnika s bielym bazénom.

Bazénové spoločnosti by mali postaviť bazén na pozemku rôznych veľkostí a tvarov, a byť pripravený pracovať s najnáročnejšími podmienkami. Budete prekvapený inovačnými riešeniami, ktoré môžu premeniť vaše sny na krásny záhradný rezort. Predtým než sa vzdáte svojho nemožného malého alebo svahovitého pozemku, informujte sa o radu u bazénovej spoločnosti.

Konštrukčné možnosti je najlepšie vykonať po tom, čo sa rozhodnete, ako budete čo najlepšie využiť svoj nový bazén. Rodinné aktivity sa výrazne líšia v závislosti na veku rodiny.

Pred podpísaním zmluvy by ste si mali vždy súhlasiť s rozpočtom a odhadovaným časom výstavby bazéna. Samozrejme, že nepredvídateľné faktory môžu zmeniť časové rozhranie a niekedy majú vplyv aj na rozpočet. Ide hlavne o počasie, žiadosť o zmenu zo strany zákazníka atď. Čokoľvek nepredvídateľné môže ovplyvniť výstavbu, ale úlohou staviteľa komunikovať a koordinovať s vami v priebehu celého projektu, aby bola zabezpečená úspešná výstavba a úplná spokojnosť zákazníka.

Nikdy sa nebojte zhotoviteľa opýtať. Ideme podľa plánu?

Okrem výstavby bazéna na kľúč ponúkame aj ďalšie dve možnosti k realizácií.

Prvá je určená pre domácich majstrov, ktorí majú trošku viac času a chceli by si bazén Magiline postaviť vlastnými rukami. Vďaka montážnym princípom, postavíte bazén za pár dní! Bazénová sada ponúka početné výhody a umožňuje rýchlu a jednoduchú montáž. Obdržíte podklady a inštrukcie, ktoré budú zrozumiteľné a pochopiteľné pre každého.

Druhou možnosťou je pomoc od nás vo všetkých krokoch, ktoré si spolu stanovíme. Podporíme vás pri najdôležitejších fázach projektu tak, že si nebudete musieť robiť žiadne starosti. Spolu sa rozhodneme, pri ktorých fázach pri stavaní bazéna vám budeme nápomocný alebo ktoré najdôležitejšie body by sme mali pri tých najväčších fázach skontrolovať.

Zmerajte pozemok za domom – jeho šírku a vzdialenosť od domu k najvzdialenejšiemu bodu
urobte si náčrt na kúsok papiera – nezabudnite k tomu určiť mierku
doplňte a zaznamenajte všetky potrebné zariadenia, ktoré sa vyskytujú na pozemku (altánok, chodník a pod.)
vytvorte si výstrižky rôznych veľkostí a tvarov a umiestnite tieto výstrižky do náčrtu
nezabudnite započítať veci ako obloženie, terénne úpravy a ďalšie funkcie, keď sa pozriete na bazén ako bude vyzerať vo vašej záhrade
Poznámka: V prípade nášho filtračného systému nie je potrebné zaznamenať technický priestor, keďže ten je zabudovaný do čerpadla

Je vhodné pripomenúť, že v dnešnej dobe rôznych aplikácií a softvérov je možné si bazén na vašom pozemku navrhnúť aj priamo v smartfóne, tablete alebo PC.

K tejto téme odporúčame prečítať si náš článok Ako si správne vybrať bazén pre vás a vašu rodinu.

Potrebné je oznámiť výstavbu zapusteného bazéna na príslušnom obecnom alebo mestskom úrade.

Áno realizujeme komplet výstavbu bazéna na kľúč od vyhĺbenia bazéna až po jeho spustenie.

K tejto otázke vám doporučujeme prečítať si článok z nášho blogu Najčastejšie otázky spojené s vyhĺbením jamy pre zapustený bazén.

Zvyčajne trvá 7 dní (+ vysušenie betónu, ktoré trvá približne 4 týždne), no všetko závisí od vlastnosti bazéna, počasia a pôdy.

Zazimovanie

Žiadnu. V prípade bazénov Magiline, sa po splnení všetkých potrebných krokov k zazimovaniu,  na skimer pripevní špeciálne vyrobená doštička, ktorá zabráni vpusteniu vody (ľadu) do filtrácie.

Zdravie

Tento nepríjemný stav uvádza, že o vodu v bazéne sa nesprávne staralo. Častou príčinou je vysoká úroveň chloraminov. Chloraminy vznikajú, keď sa chlór zlúči s telovým olejom, potom, močom a ďalšími nečistotami, ktoré sa dostanú do vody prostredníctvom človeka.

Napriek tomu čo si väčšina ľudí myslí, silný chemický zápach nie je ukazovateľom príliš veľkého množstva chlóru v bazéne. V skutočnosti voda v bazéne potrebuje ďalšiu úpravu chlórom, ktorý zbaví vodu chloraminov a dezinfikuje vodu.

Aj keď nemôžete vidieť mikroorganizmy, ktoré spôsobujú vodné choroby, môžete použiť vaše zmysly pomôcť rozpoznať rozdiel medzi zdravým bazénom a potenciálne rizikovým. Pozrite sa na vodu či je čistá, jasná a modrá – bez rias a zakalenia. Od obvodu bazéna by ste mali byť schopný jasne vidieť odtok a dno bazéna.

Skontrolujte okrajové kamene či sú hladké a čisté. Lepiace alebo šmykľavé okraje môžu byť príčinou rias alebo ďalších nežiadúcich organizmov. Chlór pomáha udržiavať bazén zdravý a nespôsobí silný chemický zápach v dobre udržiavanom bazéne. Silný chemický zápach, rovnako ako koža, oči alebo podráždenie dýchacích ciest je spôsobené vysokou úrovňou chloraminov, vznikajúcich keď sa chlór spojí s kontaminantami prinesenými do bazéna prostredníctvom plavcov.

Ak chcete ochrániť seba, vaše deti a ostatných kupujúcich od najčastejších vodných chorôb dodržiavajte týchto 6 odporúčaní:

  • Nekúpte sa pokiaľ máte hnačku. To je predovšetkým dôležité pre deti v plienkach
  • Neprehĺtajte vodu v bazéne. V skutočnosti sa snažte vyhnúť dostať ju vôbec do úst.
  • Osprchujte sa pred vstupom do bazéna a umyte si ruky po použití toalety alebo výmene plienok.
  • Vezmite svoje deti často na záchodovú prestávku a taktiež často kontrolujte plienky
  • Zmeňte plienky v kúpeľni a nie na okraji bazéna. Mikroorganizmy sa môžu rozšíriť po povrchu a veciach v a okolí bazéna
  • Dôkladne pred kúpaním umyte svoje dieťa mydlom a vodou (predovšetkým zadoček).

Chlór v bazéne zabíja mikroorganizmy, ktoré môžu spôsobiť u ľudí ochorenie. No chce to čas. Chlór v riadne udržiavanom bazéne zabije mikroorganizmy v priebehu minúty. Avšak trvá dlhšie zabiť niektoré baktérie ako Cryptosporidium, ktorý môže prežiť niekoľko dní a to i v riadne udržiavanom bazéne.

Taktiež veľa vecí môže znížiť účinok chlóru v bazénovej vode. Napríklad slnečné žiarenie, nečistota a odpadový materiál z ľudského tela. Zdravé plavecké návyky a dobrá hygiena sú potrebné na ochranu vás a vašej rodiny pred vodnými chorobami a pomôžu zabrániť zárodkom dostať sa do bazéna.

Väčšina mŕtvych živočíchov v bazéne nepredstavuje zdravotné riziko pre plavcov. Mnoho choroboplodných zárodkov donesených zvieratami môže infikovať iba zvieratá, hoci niektoré z baktérií môžu infikovať aj človeka. Väčšina zárodkov donesených zvieratami sú zneškodnené chlórom v priebehu minúty pri dobre udržiavanom bazéne.

Plávanie je zdravá  a zábavná činnosť. Avšak kontaminovaná voda môže rozšíriť baktérie, ktoré môžu spôsobiť vodné choroby. Tieto choroby spôsobujú širokú škálu príznakov, vrátane kože, uší, respiračných a očných infekcií. Najčastejšou je údajne hnačka. Najväčšie riziko závažnejšieho ochorenia sú obzvlášť vystavené deti, tehotné ženy a ľudia s oslabeným imunitným systémom. Tieto nástrahy na vás hlavne číhajú na verejných kúpaliskách, jazerách a vodných nádržiach, no aj pri bazénoch so slabou údržbou. Je taktiež potrebné dodržiavať hygienické zásady!

Je veľmi nepravdepodobné, aby ste používaním bazéna dostali vši. Vši prežijú tým, že sa držia vo vlasoch a hoci úroveň chlóru ich nezabije s určitosťou im nevyhovuje, keď sa hlava človeka ponorí pod vodu.

Vši sa väčšinou rozšíria používaním rovnakého uteráka alebo iných vecí viacerými osobami. Preto ochráňte seba pred všami a nepoužívajte veci, ktoré mohli prísť do styku s inými osobami. Ide napríklad o spomínaný uterák alebo hrebeň. Ak už máte vši neplávajte a neumývajte si vlasy počas 1-2 dní liečenia so špeciálnym šampónom. Tieto činnosti môžu spôsobiť menej účinné liečenie.