prečo investovať do systému na výrobu slanej vody

Prečo investovať do systému na výrobu slanej vody v bazéne

Je možné mať slanú vodu v zapustenom bazéne? Existuje nejaký systém, ktorý mi vyrobí slanú vodu v bazéne? Keď sa rozhodnem kúpiť bazén do zeme, budem v ňom chcieť mať slanú vodu? Práve tieto otázky si často krát kladie mnoho vlastníkov vonkajších a vnútorných bazénov. Ale hlavne osôb, ktoré plánujú výstavbu bazéna v blízkej i ďalekej budúcnosti. Odborníci tvrdia, že bazény so slanou vodou sú najviac nepochopený koncept v priemysle s bazénmi. Prečo investovať do systému na výrobu slanej vody v bazéne vám vysvetlím v nasledujúcom texte.
Pre tých čitateľov, ktorí si už užívajú zázraky soli tento článok pravdepodobne nič nové neprinesie, ale možno sa v ňom nájdu informácie, o ktorých ste doteraz nepočuli. Vedeli ste napr. Aký je účel bazénov so slanou vodou? Samozrejme tých účelov je viac. Medzi najzákladnejšie patrí zníženie úrovne mikroorganizmov (zvyčajne o 99,9% a viac). Niektoré produkty majú sekundárny účel, ktorým je oxidácia organických nečistôt, ako sú tuk, pot, moč a opaľovací krém.
Bazény so slanou vodou zvyčajne slúžia len k hygienickému účelu a nemajú schopnosť oxidovať nečistoty. Možno ste si už prečítali nedávno uverejnený článok v našom blogu 3 Výhody plávania v slanej alebo solnej vode, ktorý sa zameriava hlavne na zdravotné výhody využitia slanej vody. V článku som neuverejnil zaujímavé tvrdenie Amerického doktora Alfreda Bernarda, ktorý hovorí o tom, že ,,Vplyv chemikálii určených pre bazény má 5x väčší vplyv na deti ako pasívne fajčenie. O tomto doktorovi a jeho výskumoch sa budeme venovať v samostatne pripravovanom článku pre náš blog.

Čo je elektrolýza?

V prvom rade treba povedať, že bazény so slanou vodou nie sú bez chémie a chlóru. Slaná voda nie je schopná poskytnúť žiadnu hygienu pre vodu v bazéne bez elektrolýzy. Pri elektrolýze roztoku chloridu sodného vzniká hydroxid sodný, vodík a chlór. Keďže vzniká hydroxid sodný, ktorý je zásaditý, zvyšuje sa pH vody. Voda sa stáva zásaditou, a na dosiahnutie pH hodnoty 7,4 sa automaticky dávkuje pH-, čo je kyselina chlorovodíková.
Elektrolýza pracuje na princípe elektrolytického rozkladu roztoku soli. Popíšem vám postup, ktorý používame my, po dokončení bazéna a spustení celého procesu. Tak na začiatok, keď je bazén napustený, dosypeme podľa objemu vody v bazéne 6 až 10 vriec 25kg soli, ktoré vydržia celú sezónu. Kedže elektrolýzu dopredu naprogramujeme, zákazník už soľ počas sezóny nedosypuje, lebo všetko robí automat. Pri spustení bazéna po zime, zmeriame obsah soli v bazéne a dosypeme približne 1 vrece 25 kg soli. Prostredníctvom tohto popisu môžeme skonštatovať, že ide o najekonomickejší systém úpravy bazénovej vody vhodný pre všetky druhy bazénov. Pre tých, ktorí sa preto doteraz neodhodlali k slanej vode, prosím zvážte nasledujúce argumenty. Zostavil som ich, aby sme sa na systém výroby slanej vodu pozreli z iného hľadiska ako len zo zdravotného.

Stojí to veľa

Áno je pravdou, že elektrolýza patrí medzi bazénové doplnky, ktoré stojí o trochu viac peňazí, ale za to je oveľa viac cenovo efektívny v závislosti na čase. Cena priemerného systému sa pohybuje okolo 1500€, ale pozrite sa na to touto cestou: Vlastníci zapustených bazénov používajúcich salinátor, v mnoho prípadoch, utratia menej ako 50€ ročne. Áno, 50€. Celkom úžasné, nemyslíte? Bez soli, pravidelný užívateľ chlóru utratí na chemikálie viac ako 300€ za sezónu. Ak si to spočítate tak približne za dobu 5 rokov jednoducho zaplatíte za salinátor. Pre tých, ktorí používajú rôzne prípravky bazénovej chémie, náklady na ich používania sú obrovské. Nie je nič nezvyčajné pre užívateľov počas jednej sezóny na samotných chemikáliach minúť viac ako 500€.

Je to priveľmi náročné na údržbu

systém na výrobu slanej vody elektrolýzou
Systém na výrobu slanej vody

Áno to určite je, ak vlastníte jednoduchý plastový bazén nemenovaných spoločností, kde je potrebná údržba skoro každý deň, aby vám voda náhodou nezozelenela. Zákazníci kupujúci u bazénových spoločnosti, ktoré predávajú kvalitný sortiment tento problém neriešia. MAGIdual je hlavný prístroj, ktorý riadi elektrolýzu a automaticky upravuje pH v bazéne. Bazény so slanou vodou sú charakteristické maximálne nízkou údržbou. Mnoho užívateľov kontroluje vodu raz týždenne k uisteniu sa, že systém produkuje prírodný chlór. Okrem toho, je veľmi málo potrebné urobiť, než príležitostne udržať rovnováhu vody. To patrí tiež medzi jeden z dôvodov, prečo bazény s využitím elektrolýzy na výrobu chlóru, sú pre ľudí s víkendovými domami alebo pre ľudí často cestujúcimi za pracovnými a súkromnými učelmi, a je pre nich problematickejšie venovať sa ich domácemu bazénuskvelým riešením. S dôsledným zásobavaním, soľ prakticky eliminuje „ťažkú“ prácu a problém s ostražitosťou, ktorý u niektorých prichádza s vlastnením bazéna na záhrade.

Chutí srandovne

Myslím, že to by mohlo byť niečo pre tých, ktorí radi ochutnávajú vodu v bazénoch… Ale seriózne, tak ako som sa zmienil v poslednom paragrafe, úroveň soli v bazéne je veľmi nízka a mnoho ľudí ani netuší, že pláva v takejto vode. Áno, môžete ju mierne ochutnať, ak si oblížete pery pokiaľ sa nachádzate v bazéne, ale opäť musím pripomenúť a poklopkať po stole, že neevidujeme nijakú sťažnosť zo strany zákazníkov, takže nie je dôvod na žiadne obavy.

Ublíži to mojím očiam dievcatko v bazen

Opäť, žiadna pravda. Majte na pamäti slaná voda v bazéne je ničím v porovnaní s plávaním v mori. Faktom je, že bazény so slanou vodou majú 1/10 úrovne slanosti v porovnaní aké má more. Chlór produkovaný systémom slanej vody ma veľmi pozitívne pH a to znižuje podráždenie oči. Dám vám príklad, môj 11 ročný synovec, len zriedka používa vodné okuliare v bazéne, napriek tomuto faktu trávi väčšinu času pod vodou, a to vždy s otvorenými očami. Spoločnosť Magiline nainštalovala vyše 40 000 tisíc bazénov celosvetovo, a žiaden zo zákazníkov neuviedol, že by jeho oči boli negatívne ovplyvnené soľnou vodou našej elektrolýzi.

Bude to mať vplyv na môj domáci bazén a príslušenstvo

Áno a Nie. Každá spoločnosť na predaj bazénov s úpravou vody musí riešiť otázku pôsobenia slanej vody na ich ponúkané bazény. Potencionálny problém to predstavuje pre spoločnosti, ktorých bazénový systém obsahuje oceľ, čo spôsobuje koróziu. Skutočná otáznik však spočíva v tom, ako rýchlo dokáže soľ urýchliť proces korózie na jednotlivé časti bazéna.

Bazény Magiline vs Soľ

V spoločnosti Magiline vyriešili možné problémy s koróziou na skrútkach, použitím skrutiek z nerezovej ocele. Problém v začiatkoch využívania soľného systému nastal aj s FX čerpadlom, no technici z Francúzska to vymysleli bravúrne, a to vyhotovením špeciálnej vrstvy na trúbky. Z čoho je táto špeciálna vrstva vyrobená, na to neodpoviem, kedže ide o jeden z patentov spoločnosti Magiline. Taktiež je na FX čerpadlo 3 ročná záruka, zatiaľ čo vo väčšine spoločností sú to iba 2 roky.
V prípade dlhovekosti štruktúry bazéna soľ nebude mať žiaden účinok, kedže sa k nej ani nepriblíži, lebo je chránená kvalitonou a robustnou PVC fóliou na ktorú je záruka 10 rokov. Systém Magiline je vyrobený pre dlhoročné používanie, je hospodárny aj po 10 rokoch, čo vysvetľuje prečo sú Magiline bazény kvalitnejšie oproti konkurenčným spoločnostiam. Ak diskutujete o skutočnej podstate soli vo vašom bazéne, navrhujem aby ste oddialili nevyhnutné a kontaktovali nás. Mnoho majiteľov zapustených bazénov používajúcich bazénovú chémiu pravidelne niekoľko rokov, po zmene na soľ neskrývajú nadšenie výhodami a ľahkou údržbou. Dokonca ste si možno už aj vy všimli, že čoraz viac hotelov a zábavných parkov používa slanú vodu vo svojich zariadeniach. Koniec koncov celý účel vlastnenia bazéna je užiť si ho viac, ako venovať sa jeho údržbe.

Prezrite si naše ďalšie články

Vonkajší bazén - Investícia presahujúca možnosti Vašej záhrady
Údržba bazénov

Vonkajší bazén – Investícia presahujúca možnosti Vašej záhrady

Ortuť na teplomery začína stúpať a vy sedíte popoludní pod altánkom vzadu za vašim domom. …

Čítať viac →
33 dôvodov prečo si zaobstarať zapustený bazén
Údržba bazénov

33 dôvodov prečo si zaobstarať zapustený bazén

Takže toto nebude typický článok, ale chcel som prísť so zoznamom toľkých dôvodov ako je …

Čítať viac →
3 výhody plávania v slanej alebo soľnej vode
Rady, tipy a triky

3 Výhody plávania v slanej alebo soľnej vode

O liečebných účinkoch slanej alebo soľnej vody bolo popísaných už zopár článkov. Rozhodol som sa …

Čítať viac →