ako si správne vybrať bazén pre vás a vašu rodinu

Ako si správne vybrať bazén pre vás a vašu rodinu

Kúpa kvalitného bazéna patrí medzi veľké investície. Je to niečo úplne iné, ako napríklad kupovať auto; je to viac, ako len pridať ďalší doplnok k vášmu domu. Auto patrí v dnešnej dobe medzi nevyhnutnú vec a možno aj vy ste si ho zaobstarali ihneď, ako sa vám v rukách ocitol vodičský preukaz. Odhadujem, že priemerný človek si počas života zaobstará 3-5 áut. Na druhej strane, ak hovoríme o bazénoch, myslím tým kvalitné bazény (železobetónové, betónové, murované a laminátové bazény), tak priemerná rodina investuje pravdepodobne iba do jedného bazéna. Pri výbere auta určite pomôžu rady rodinných príslušníkov a známych, keď že určite väčšina z nich vlastní auto. To isté, ale neplatí pri výbere bazéna! Povedzme, že sa aj stretnete s človekom, ktorý vlastní zapustený bazén, negarantuje to však, že vám poradí správne. Tento človek pravdepodobne vlastnil len jeden bazén, čo môže znamenať, že jeho vedomosti sú obmedzené. Je viac menej isté, že ma okrem iného vkusu aj iný účel k čomu bazén využíva. Pokúsim sa vám pomôcť pri rozhodovaní, ako si správne vybrať bazén pre vás a vašu rodinu.

Na aký účel budete bazén na záhrade využívať?

Vodné hry

Patríte medzi aktívne osoby a nechcete čas strávený na záhrade venovať len čľapkaniu sa vo vode?  Čo tak zahrať si rôzne vodné športy a hry, ako volejbal, basketbal, naháňačky, slepá baba atď.. Ploché dno  s hĺbkou maximálne 1,5 m, ponúkne to najlepšie a umožní dotýkať sa dna väčšinu času, čo zabezpečí maximálnu zábavu pre hry. Hĺbka 1,5 m nie je nevyhnutná, ale je z môjho pohľadu ideálna. Zaujímavou novinkou bývajú často aj bazénové lavičky umiestnené na niektorých miestach obvodu bazéna. Sú vhodné pre hry (naháňačky, slepá baba), ktoré si vyžadujú lezenie a skoky ponad ďalších hrajúcich. Kopec ďalšej zábavy do vašej záhrady môže priniesť aj šmýkačka. Postačujúci rozmer hlavne pre tento účel využitia, by mohol byť 4x8m v klasickom obdĺžnikovom tvare.

Plávanie

Milujete plávanie, ste športovec telom a dušou, všetci vo vašej rodine vedia plávať už od útleho detstva?Potom mám pre vás pár vecí na zváženie. V prípade, že patríte medzi skúsených plavcov určite budete preferovať kotúľovú obrátku. Mali by ste si preto vyhradiť minimálne jednu dráhu, kde neprídete do kontaktu so žiadnymi schodmi, lavičkami, šmykľavkami a pod.. Pre tento účel by som odporúčal bazénové schody inštalovať so vstupom z kraja alebo v strede. Nie je neobvyklé, že mnoho zákazníkov si necháva vyskladať schody na mieru v rôznych častiach bazéna. Bazén by mal byť najmenej 12m dlhý. Na šírke až tak nezáleží, keď že hlavne bude záležať, koľko osôb ho naraz bude využívať na plávanie. Ak však hľadáte bazén v ktorom si zaplávate aj bez profi obrátok, potom vám ponúkne čo hľadáte aj zapustený bazén s rozmerom 3x5m a nainštalovaným protiprúdom. Čoraz viac sa začínajú využívať aj rôzne formy gumových expanderov, kde sa jedna strana naťahovacieho lana pripevní o stabilnú časť na okraji alebo v bazéne a druhá sa uchytí o dolnú končatinu alebo okolo pásu. Hĺbka vody od 1,5m vám pre tento účel bude postačujúca.bazenova hra na morske vili

Potápanie a skoky do vody

Nebudem jediný, ktorý si pamätáte na časy, keď sme sa ponárali v potoku s vodou, ktorá nemala viac ako 1m. Neodporúčam vám pre účel potápania bazén s takouto hĺbkou iba píšem, aké to bolo, keď som vyrastal. Ak beriete tento šport vážnejšie a možno, aj ako nejakú formu prípravy, tak hĺbka 2-3m by vám mohla postačiť. Predpokladám, že hĺbka nebude pre celý bazén iba spomínanej jednej veľkosti, ale bude pre ňu vymedzená určitá časť. Keď že je potrebné prepojiť spádom plytkú časť s časťou pre potápanie, dĺžka bazéna môže začínať od nejakých 8-10m. Ak však beriete potápanie iba za nejakú formu ďalšej aktivity, potom si nad týmto vôbec nelámte hlavu. Náš zákazník s výškou 180cm a váhou 105kg sa dokáže užiť ponáranie aj v hĺbke 1,20m. Samozrejme hovoríme o amatérskom ponáraní. Výhodu hlbokého dna ocenia aj nadšenci skokov do vody. Možno by ste uvažovali aj nad inštaláciou skokanskej dosky, ale musím vás upozorniť, že tieto dosky nemajú pružiny, takže skok z takejto dosky nie je moc odlišný od skoku z kraja bazéna.

Kto a ako často bude bazén využívať?

Poznáme prípady rodičov, ktorí majú 1-2 deti a prichádzajú s vetou:“My chceme veľký bazén na záhrade“. Prirodzene naša otázka znie: Prečo? Nechcem z toho vyvodzovať, že veľké bazény sú zlé, len chcem, aby sa ľudia zamysleli prečo si to vyberajú a čo si vyberajú. Faktom je, že väčšina detí by chcelo čo najväčší bazén, ale deti chcú len plávať, hrať sa, skákať a blázniť sa a žiadne z nich nebude namietať, že máte menší bazén.

Niekoľko typov v závislosti na veľkosť rodiny a počte ľudí využívaných bazén

  • 3-4 členná rodina: 4×8,66m v akomkoľvek tvare s hĺbkou, kde sa vo väčšine môžete dotknúť dna
  • 4-6 členná rodina: 4,66x9m v akomkoľvek tvare s hĺbkou, kde sa vo väčšine môžete dotknúť dna
  • 6 a viac: 4,66×10,66m v akomkoľvek tvare s hĺbkou, kde sa vo väčšine môžete dotknúť dna

Vybrať domáci bazén, ktorí bude vyhovovať všetkým môže byť niekedy náročnejšie, ako si myslíte. Doporučujeme vám preto zvážiť všetky možnosti využitia bazéna, aby ste v budúcnosti nemali žiadne výčitky nad rozhodnutím, ktoré spravíte teraz. V prípade akýchkoľvek otázok ohľadom výstavby, vhodných rozmerov a hĺbky bazéna nás neváhajte kontaktovať.

Odporúčame: Vonkajší bazén, Investícia presahujúca možnosti vašej záhrady, 33 dôvodov prečo si zaobstarať zapustený bazén , Bazénové dná

Prezrite si naše ďalšie články

uvedenie zapusteného bazéna do prevádzky
Stavba bazénov

Uvedenie zapusteného bazéna do prevádzky

Jar dorazila a teploty začínajú pomaly liezť nahor. Je to čas, kedy sa vlastníci zapustených …

Čítať viac →
7 Najčastejších chýb pri rekonštrukcií bazéna
Stavba bazénov

7 Najčastejších chýb pri rekonštrukcii bazéna

Môže existovať niekoľko dôvodov k rekonštrukcii vášho bazéna. Vlastníte svoj bazén už dlhšiu chvíľu a …

Čítať viac →
9 zaujímavých bazénových trendov
Rady, tipy a triky

9 zaujímavých bazénových trendov

Prešla už dlhá doba, od kedy boli bazény len v základnom bielom obdĺžnikovom tvare. Za …

Čítať viac →