Pôvod vzniku bazénov

Pôvod vzniku bazénov

Najstaršia verejná vodná nádrž v starovekých dobách sa prezentovala netypickým názvom „Veľký kúpeľ“, ktorý sa v tých časoch podobal na dnešný bazén. Jeho vznik a existencia sa datuje do obdobia z pred 5000 rokov a vybudovaný bol na území dnešného Pakistanu, konkrétne v mestečku Mohendžodaro. Nádrž meria približne 12 metrov zo severu na juh, je 7 metrov široká s maximálnou hĺbkou 2,4 metra. Zo severu na juh viedli do nádrže dve široké schodiská s dvoma malými jamami na okraji schodov, ktoré slúžili k držaniu drevených dosiek, alebo taktiež ako pomôcka pri došliapnutiu. Na poslednom schode sa nachádzala malá rímsa s tehlovým lemovaním, ktorá bola rozšírené po celom obvode bazéna. Záujemcovia prichádzajúci po rímse smerom nadol, sa tak mohli pohybovať po okraji bazéna bez toho, aby doň vkročili.
Dôsledkom jemne namontovaných tehál, ležiacich na okraji so sadrovou omietkou bolo dno bazéna vodotesné. Podobným spôsobom boli skonštruované aj bočné steny bazéna. Pre čo najlepšie dosiahnutie vodotesnosti dopomáhali konštruktérom bazénov hrubé vrstvy prírodnej smoly, uloženej popri stranách bazéna a pravdepodobne aj pod dnom. Tehlové stĺporadie bolo objavené na východnom, severnom a južnom okraji. Zachovalé stĺpce mali stupňovité hrany, ktoré mohli držať drevené či okenné rámy. Dve veľké dvere tvorili prístup do komplexu z juhu, ďalší prístup bol z východu a severu. Niekoľko miestnosti bolo situovaných popri východnom okraji budovy a v každej z nich boli potrebné zásoby vody k prípadnému doplneniu bazéna. Dažďová voda mohla byť tiež použitá na tieto účely, ale žiadna vstupná kanalizácia nebola doposiaľ nájdená.
Mnoho učencov súhlasí s tým, že tento bazén (nádrž) bol určený predovšetkým na špeciálne náboženské obrady, kde bola voda použitá na očistenie a obnovenie blahobytu kúpajúcich sa veriacich.

Nielen na kúpanie 

Pravdepodobne najvýznamnejším obdobím bazénov v dejinách bola éra starovekého Grécka a Ríma. Hlavná zmena kvality života v týchto časoch pozostávalav individuálnom raste bohatých, s následným stúpaním životného štandardu, ktorý prinášal hojnejší luxus a to aj v podobe atraktívnych bazénov. Počas tohto obdobia hrala voda sama o sebe dôležitú úlohu v spoločenskom živote. Bazény boli umiestnené skoro všade. Nielen, že sa bazény považovali za súčasť zvýšenia estetickej krásy majetku, využívané boli najmä na kúpanie, zdravotné účely, náboženské obrady a spoločenské stretnutia.
Starovekí Gréci v 6. až 8. storočí p.n.l. využívali „Palaestra“, čo bol v zásade otvorený priestor medzi obrovskými stĺpmi a miestnosťami, kde mohol ktokoľvek prísť zápasiť, boxovať, hrať rôzne loptové hry či ďalšie rozmanité cvičenia. Ale čo je najdôležitejšie, nachádzali sa tam umelo vybudované bazény na plávanie, kúpanie a spoločenské vyžitie.
Bazény v tých časoch boli taktiež veľmi prospešne využívané Gréckymi a Rímskymi vojskami k fyzickému tréningu. Známi Grécky filozof Platón tvrdil, že každé jedno dieťa sa potrebuje naučiť plávať a považoval to za základ správneho vzdelávania popri matematike, písaniu, astronómii a pod.. Zaujímavým faktom ostáva, že súčasťou štandardného školského vzdelávania do roku 400 pred.n.l. bol taktiež povinný predmet plávanie.
V roku 305 Rimania vybudovali pozoruhodný zapustený bazén, ktorý meral neuveriteľných 83, 613 štvorcových metrov. Tento bazén bol určený na kúpanie a bol ohrievaný obrovskými plameňmi v suteréne, umiestnenými pod dnom bazéna. Stĺpy a steny neustále pumpovali požadované teplo. Môžeme si len predstaviť, ako nádherne to vyzeralo v spojitosti s mramorom a sochami Rímskej architektúry.
Obidvaja Rímski aj Grécki cisári, mali prehnane vyzdobené veľké bazény v zemi, so živými rybami v nich. Zaujímavosťou je, že slovo „pool“ (bazén) pochádza z latinského slova „piscine“,čo v preklade znamená ryba. Politický poradca Gaius Maecenas navrhol pre Cézera Augustusa jeden z prvých bazénov v 8 storočí pred.n.l.. Išlo naozaj o veľkolepo gigantický bazén, ktorého súčasťou bol okrem iného aj vodopád, okolie tvorila luxusná záhrada, melancholický výhľad na terasu, bohatá knižnica, vila a ďalšie pozoruhodne luxusné dekorácie.

Bazény ako súčasť súťaženia 

Súťažné plávanie bolo Národnou Plaveckou spoločnosťou po prvý krát predstavené na začiatku 19. storočia v Británii.  V tom čase sa v Londýne budovali indoor (vnútorné) bazény, ktoré Anglická Národná Plavecká spoločnosť využívala hlavne na súťaže. Tieto udalosti sa v Anglicku stávali čoraz populárnejšími a viedli  k založeniu Amatérskej Plaveckej Asociácie.

Prvé ,,novodobé“ bazény do zeme

Medzi prvé vybudované bazény do zeme v novodobej histórii patril bazén v americkom meste Austin v štáte Texas, ktorý nazvali „Hlboký Eddyho bazén“. Tento bazén začínal ako plavecká diera na rieke Colorado, a ako rezort začal slúžiť od roku 1920. Dodnes slúži ako populárny plavecký bazén, prevádzkovaný mestom Austin.
„Hlboký Eddy“ bola odjakživa len ako diera s vodou, kde si ľudia radi chodili zaplávať.  V roku 1915, Sir, A.J. Eilers kúpil pozemok, ktorý obkolesoval plaveckú dieru a vybudoval tam bazén z betónuTento bazén je v Národnom Registri historických miest uvedený ako kultúrna pamiatka, ktorý je dodnes inšpiráciou pre mnohých umelcov.
Napriek týmto údajom o „Hlbokom Eddym“ je jedným z najstarších vybudovaných bazénov na svete pripisovaný Filadelfskému Tenisovému klubu. Historické záznamy tohto bazéna pochádzajú až z roku 1907. Bazén bol navrhnutý známou stavebnou firmou Roebling, ktorá sa dlhodobo zaoberala výstavbou mostov. Súčasťou Národného Registra historických miest sa stal v roku 1979.
Prvý plavecký bazén bol nainštalovaný do výletných lodí britskou lodnou spoločnosťou WhiteStarLines v roku 1907. Podobný bazén bol aj súčasťou „najslávnejšej“ potopenej lode Titanic.

Dominancia bazénov 

Bazény do zeme sa počas svojej dlhej histórie stali súčasťou príbytkov ľudí rôznych národností a kultúr po celom svete. Čoraz viac ľudí si uvedomuje, že splnením sna o vlastnení domáceho bazéna dokážu stráviť dovolenku v spoločnosti svojich príbuzných či známych na svojej vlastnej záhrade a vo svojom vlastnom pohodlnom bazéne.

Vývoj bazénov 

Bazény majú dlhú históriu a sú súčasťou Gréckej, Rímskej, Asýrskej a Egyptskej kultúry od roku 2500 pred.n.l.. Ich moderná éra začala okolo roku 1800 v plaveckých kluboch a postupne narastala až do začiatku Novodobých Olympijských hier v roku 1896, ktorá zahrňovala plavecké súťaže.

  • 2500 p.n.l: Egyptské hieroglyfy zobrazujúce plávanie.
  • 36 p.n.l.: Japonské historické záznamy popisujúce plávanie.
  • 78 n.l.: Rimania predstavili Britom plávanie ako spoločenskú udalosť.
  • 14 st.: Katolícka cirkev z morálneho hľadiska nesúhlasí s nahým kúpaním.
  • 18 st.: Akrobatické potápanie je vyvinuté v Nemecku a Švédsku.
  • 1830: Plavecké kluby sú zavedené v Anglicku.
  • 1862: Prvý zdokumentovaný vnútorný bazén vybudovaný v Anglicku.
  • 1907: WhiteStarLine nainštalovala bazén na lodný parník, Adriatic.
  • 1912: Ženské plávanie je pridané do programu Olympijských hier v Štokholme.
  • 1972: MarkSpitz vyhral 7 zlatých medailí na Letných Olympijských hrách.
  • 2012: Michael Phelps získal v Londýne svoju 22 medailu v plávaní, čím sa stal

Historický najúspešnejším jednotlivcom v novodobej ére Olympijských hier. Nenašli sme žiadne konkrétne čísla, ktoré zobrazujú približný počet bazénov na svete, ale podľa údajov Národnej plaveckej nadácie bolo len v USA do roku 2008 vybudovaných viac ako 10 miliónov bazénov.

Prezrite si naše ďalšie články

Novinky

Ekologické, štýlové a bezpečné. Také sú bazény Magiline

Spoločnosť Magiline je vďaka skúsenostiam, certifikovanému postupu výroby a referenciám z celého sveta lídrom na …

Čítať viac →
Perfektná domolenka pri alebo aj v bazéne na záhrade
Údržba bazénov

Perfektná "domolenka" pri alebo aj v bazéne na záhrade

Je veľmi málo vecí, ktoré sú lepšie, ako keď cítite teplo slnečných lúčov vnikajúc do …

Čítať viac →
Aký je najvhodnejší vonkajší bazén pre malú záhradu
Stavba bazénov

Aký je najvhodnejší vonkajší bazén pre malú záhradu?

Aký je najvhodnejší vonkajší bazén pre malú záhradu? Pri aktuálnych cenách pozemkov väčšina ľudí, ktorá …

Čítať viac →