Najčastejšie otázky spojené s vyhĺbením jamy pre zapustené bazény

Najčastejšie otázky spojené s vyhĺbením jamy pre zapustené bazény

Jedným z našich cieľov písania tohto blogu je zrušiť to čo nazývame „kliatba poznania“ v celom priemysle s bazénmi. Mnoho bazénových odborníkov postráda hĺbku poznania svojich zákazníkov. Vo všeobecnosti to potom vedie k zlyhaniu komunikácie týkajúcich sa produktov, služieb, výstavby a celkovej mylnej predstavy o tom, čo presne sa bude diať vo vašej záhrade. Určite nie sme imúnny voči tomuto a aj my sme spravili z času na čas chybu s našimi klientmi. Účelom práve takéhoto článku  je rozobrať základný proces výstavby bazéna, ktorý spadá do obávanej „kliatba poznania“. Vyhĺbenie jamy pre zapustený bazén. Postupne si predstavíme najčastejšie otázky spojené s vyhĺbením jamy pre zapustené bazény.

Ako dlho bude trvať vyhĺbenie jamy?

Závisí to hlavne od faktorov:

  • Ako ďaleko je skládka na zeminu
  • Aké zariadenie sa bude používať na naloženie a odvoz zeminy
  • Aká je prístupnosť k miestu, kde bude bazén
  • Aké dno bude mať bazén (rovné, lyžičkové, s postupným klesaním, inač špecifické)

Jedným z problémov je, že nie všetky záhrady sú rovnaké. Niektoré domy majú široké bočné miesta, ktoré nemajú problém, aby sa po nich dostalo nákladné auto a bager plnej veľkosti. Iné zase majú postačujúci priestor pre mini-bagrík. Niektoré zase môžu mať v blízkosti domu miesta s plynomerom, hadicovými ventilmi alebo rôzne klenby. V priemere, ak nie sú žiadne neočakávané problémy, to zvyčajne trvá jeden deň. Vykopať a odviezť zeminu.

Aké zariadenia sa používajú na naloženie a odvoz zeminy?

Polomer otáčania a dokonca sklon záhrady môžu mať vplyv na to, aké stroje budú potrebné na kopanie jamy pre bazén. Najčastejšie na vyhĺbenie a odstránenie zeminy z jamy sa používa bager. V prípade, že je pozemok prístupný pre nákladné auto, zemina sa nakladá priamo bagrom na korbu nákladiaka. Ak nie, zemina sa bude prevážať a nakladať bagrom k miestu, kde je nákladné auto (zvyčajne pred dom).

Mal by som si nechať zeminu?

Jednou z častí plánovania každého bazénového projektu je určenie čo urobiť so zeminou. Najčastejším dôvodom k udržaniu zeminy patrí vyrovnanie krivého pozemku alebo zasypanie diery po páde meteoritu :). Všeobecne platí, že ľudia nemajú žiadnu predstavu o tom, koľko zeminy sa v skutočnosti nahromadí pri vyhĺbení bazéna. Ako by to mali vedieť pravda? Mnoho ľudí si myslí, že si môže nechať a využiť všetku zeminu z výkopu. Ich predstavy sú často podceňované a v konečnom dôsledku skončia doslovne s tónmi zeminy na svojej záhrade a často je pre nich ťažké sa jej zbaviť, ako si pôvodne mysleli. Najlepší plán je odstrániť všetku zeminu preč, aby ste sa vyhli neskoršiemu fúrikovaniu a dodatočným nákladom.
nahromadenie zeminy pri vyhĺbení jamy na bazén

Čo sa stane s mojou záhradou?

Ešte sme neprišli nato, ako odstrániť zeminu, štrk, vodu alebo betón helikoptérou: takže kým sa tak stane, budeme musieť presunúť všetky ťažké veci dnu a von zo záhrady po starom…po zemi. A my to spravíme veľmi veľkým nákladiakom. Takže skutočnosť je taká, že na vašej prístupovej ceste a dvore môžu vzniknúť nejaké škody. Rozlúčte sa s väčšinou vašej trávy v blízkom okolí bazéna, ako aj na prístupovej ceste. Nepočul som žiadne sťažnosti o kosení trávy :).

Koľko € ušetrím vykopaním jamy sebestačne?

Vykopanie jamy pre zapustený bazén si vyžaduje osobu so skúsenosťami nie len s kopaním, ale so skúsenosťami s kopaním dier pre bazény. Mnoho ľudí si myslí, že môžu ušetriť kopec peňazí vyhĺbením bazéna sebestačne. V prípade, že vlastníte bager alebo nákladné auto, náklady spojené s vyhĺbením sa vám určite znížia. Ak nie, potom budú náklady rovnaké a vy budete mať akurát viac starostí a zaberie vám to určitý čas.

Čo ak narazíte pri výkope na vodu alebo skalu?

Váš dvor je ako krabička od bonboniéry. Zhotovitelia bazénov nikdy nevedia načo môžu natrafiť pri vyhĺbení jamy na záhrade. Úprimne, pokiaľ sa nestane jedna z dvoch veci: stav môže vážne ohrozovať štrukturálnu integritu bazéna alebo vás samotný výkop stojí viac ako inštalácia bazéna, potom o nič nejde. Z hľadiska rozpočtu sú tam dve základné veci, na ktoré sa môže pri vyhĺbení natrafiť a ktoré môžu viesť k nepredvídaným dodatočným nákladom: voda a skala

Možnosti pri narazení na skaly:

  1. Presuňte bazén na iné miesto. To je len odhad. Začnite kopať o pár metrov ďalej pár testovacích dier a dúfajte v to najlepšie.
  2. Vyvýšte bazén a nechajte ho na rovnakom mieste: Práca s tým čo máte. Počítajte s extra nákladmi spojenými so zmenou výšky (steny, dodatočné vyplnenie atď)
  3. Zatlčte alebo ozbíjajte skalu a nainštalujte bazén na pôvodnom mieste: náklady za prenájom a ďalšie extra práce môžu byť účtované.
  4. Zasypte dieru. Zaplaťte zhotoviteľovi za jeho čas a nechajte výstavbu bazéna na vašom ďalšom dome.

Ak niektorý z vás majú skúsenosť so skalami neváhajte sa s ňou podeliť a pridajte komentár.
podzemná voda pri vyhĺbení jamy pre bazén

Možnosti pri náraze na spodnú vodu:

  1. Nainštalujte odvodňovací systém (čo patrí medzi štandard), udržujte dieru suchú pokiaľ sa nenainštaluje bazén a nechajte bazén na mieste, kde bol plánovaný. Pokiaľ sa stretnete s vysokou podzemnou vodou v spojení s pieskovou pôdou môže dôjsť k závalom, ktoré zvýšia požadované množstvo zásypu v okolí bazéna. V našom prípade budeme počítať s ďalším nákladom štrku. Zákazník hradí náklady akéhokoľvek ďalšieho štrku.
  2. Vyvýšte bazén

Nedovoľte, aby vás tieto nepredvídateľné výdavky zastrašili. Zo všetkých bazénov, ktoré sme doteraz nainštalovali, len pri jednom vznikli dodatočné náklady v dôsledku podzemných vôd.
Ako vidíte počas vyhĺbenia jamy na bazén môže dôjsť k významným zmenám vo vašej záhrade. Ale, aké vzrušujúci je vlastniť bazén. Všetky tieto veci odsuniete na stranu ihneď, ako vy a vaša rodina začnete odpočívať, relaxovať, hrať a smiať sa v okolí vášho nového úžasného bazéna.

Prezrite si naše ďalšie články

bazenovy_filter
Údržba bazénov

Dokonalá kvalita vody s bazénovou filtráciou NFX od Magiline

Kartušová filtrácia NFX je trikrát účinnejšia Bazénová filtrácia NFX je založená na patentovanej technológii, ktorá …

Čítať viac →
3 výhody plávania v slanej alebo soľnej vode
Rady, tipy a triky

3 Výhody plávania v slanej alebo soľnej vode

O liečebných účinkoch slanej alebo soľnej vody bolo popísaných už zopár článkov. Rozhodol som sa …

Čítať viac →
Prečo sa oplatí investovať do odvlhčovača pre vnútorný bazén a wellness
Údržba bazénov

Prečo sa oplatí investovať do odvlhčovača pre vnútorný bazén a wellness

Vnútorné bazény alebo wellness spa sú miesta, ktoré mnohí ľudia milujú od kedy poskytujú miesto …

Čítať viac →