5 základných postupov ako vyriešiť súboj Bazén do zeme vs Podzemná voda

5 základných postupov ako vyriešiť súboj Bazén do zeme vs Podzemná voda

Tento článok nadväzuje na článok Najčastejšie otázky spojené s vyhĺbením jamy pre zapustené bazény, v ktorom som tiež načrtol problematiku podzemnej vody.
Nestáva sa často, ale niekedy pri kopaní jamy pre bazén do zeme môžete objaviť podzemnú vodu. Ak bývate v oblasti s výskytom podzemných vôd možno vás zaujíma, či máte možnosť inštalovať bazén, alebo ako zvládnuť podzemnú vodu počas výstavby bazéna do zeme.
S určitosťou Vám pomôže týchto 5 základných postupov ako si poradiť s podzemnou vodou

  1. Začnite s výkopom od najhlbšieho konca ako je možné. To zabezpečí, že voda bude neustále prúdiť do tohto miesta výkopu, odkiaľ môže byť odčerpávaná. Vyhnete sa zhromažďovaniu nečistôt a ich odstraňovaniu.
  1. Vyhĺbenie by malo byť okolo 30 cm nižšie ako úroveň dna. Slúžiť by malo na odtokové potrubie (tiež nazývané aj potrubie na odtok vody, odvodňovacie zariadenie alebo šachta).
  1. Umiestnite niekoľko centimetrov čistého štrku do oblasti potrubia a umiestnite ponorné čerpadlo a začnite odstraňovať podzemnú vodu. Ak je pôda veľmi piesočná alebo ílovitá potom budete potrebovať viac štrku. Nezabudnite, aby voda vytekala ďaleko od miesta vyhĺbenia. Možno bude potrebné viac ako jedno alebo silnejšie čerpadlo. Voda sa už nemusí vrátiť, no niekedy môže byť rýchlejšie späť, ako ste ju vyčerpali.
  1. Môžete taktiež použiť „fóliový plot“, k zabráneniu ukladania sedimentov na dne. Tým sa zníži pravdepodobnosť reálneho závalu.
  1. Pokračujte v odstraňovaní podzemnej vody pokiaľ voda úplne nezmizne. V niektorých prípadoch môžete odčerpávať vodu aj počas výstavby bazéna. To je však možné iba pri kvalitných bazénoch s najnovšou technológiou.

Prezrite si naše ďalšie články

ako si správne vybrať bazén pre vás a vašu rodinu
Stavba bazénov

Ako si správne vybrať bazén pre vás a vašu rodinu

Kúpa kvalitného bazéna patrí medzi veľké investície. Je to niečo úplne iné, ako napríklad kupovať …

Čítať viac →
Stavba bazénov

Štruktúra steny bazéna Magiline

Tvar voštiny, je veľmi dobre tepelne izolovaná a využíva len toľko železobetónu koľko je potrebné …

Čítať viac →
Perfektná domolenka pri alebo aj v bazéne na záhrade
Údržba bazénov

Perfektná "domolenka" pri alebo aj v bazéne na záhrade

Je veľmi málo vecí, ktoré sú lepšie, ako keď cítite teplo slnečných lúčov vnikajúc do …

Čítať viac →