5 základných postupov ako vyriešiť súboj Bazén do zeme vs Podzemná voda

5 základných postupov ako vyriešiť súboj Bazén do zeme vs Podzemná voda

Tento článok nadväzuje na článok Najčastejšie otázky spojené s vyhĺbením jamy pre zapustené bazény, v ktorom som tiež načrtol problematiku podzemnej vody.
Nestáva sa často, ale niekedy pri kopaní jamy pre bazén do zeme môžete objaviť podzemnú vodu. Ak bývate v oblasti s výskytom podzemných vôd možno vás zaujíma, či máte možnosť inštalovať bazén, alebo ako zvládnuť podzemnú vodu počas výstavby bazéna do zeme.
S určitosťou Vám pomôže týchto 5 základných postupov ako si poradiť s podzemnou vodou

  1. Začnite s výkopom od najhlbšieho konca ako je možné. To zabezpečí, že voda bude neustále prúdiť do tohto miesta výkopu, odkiaľ môže byť odčerpávaná. Vyhnete sa zhromažďovaniu nečistôt a ich odstraňovaniu.
  1. Vyhĺbenie by malo byť okolo 30 cm nižšie ako úroveň dna. Slúžiť by malo na odtokové potrubie (tiež nazývané aj potrubie na odtok vody, odvodňovacie zariadenie alebo šachta).
  1. Umiestnite niekoľko centimetrov čistého štrku do oblasti potrubia a umiestnite ponorné čerpadlo a začnite odstraňovať podzemnú vodu. Ak je pôda veľmi piesočná alebo ílovitá potom budete potrebovať viac štrku. Nezabudnite, aby voda vytekala ďaleko od miesta vyhĺbenia. Možno bude potrebné viac ako jedno alebo silnejšie čerpadlo. Voda sa už nemusí vrátiť, no niekedy môže byť rýchlejšie späť, ako ste ju vyčerpali.
  1. Môžete taktiež použiť „fóliový plot“, k zabráneniu ukladania sedimentov na dne. Tým sa zníži pravdepodobnosť reálneho závalu.
  1. Pokračujte v odstraňovaní podzemnej vody pokiaľ voda úplne nezmizne. V niektorých prípadoch môžete odčerpávať vodu aj počas výstavby bazéna. To je však možné iba pri kvalitných bazénoch s najnovšou technológiou.

Prezrite si naše ďalšie články

uvedenie zapusteného bazéna do prevádzky
Stavba bazénov

Uvedenie zapusteného bazéna do prevádzky

Jar dorazila a teploty začínajú pomaly liezť nahor. Je to čas, kedy sa vlastníci zapustených …

Čítať viac →
S akými nákladmi je potrebné počítať pri kúpe vnútorného bazéna
Stavba bazénov

S akými nákladmi je potrebné počítať pri kúpe vnútorného bazéna

Pri zvažovaní kúpy bazéna vidí mnoho ľudí najväčšiu prekážku v tom, že nedokážu bazén plnohodnotne …

Čítať viac →
Pôvod vzniku bazénov
Údržba bazénov

Pôvod vzniku bazénov

Najstaršia verejná vodná nádrž v starovekých dobách sa prezentovala netypickým názvom „Veľký kúpeľ“, ktorý sa v tých …

Čítať viac →